NE ALTIN, NE DÖVİZ, EN İYİ YATIRIM SÜNGER!
Türk lirasının döviz karşısındaki kaybı, altın fiyatlarının sürekli yükselmesi özellikle yatırımcıları bu iki yatırım aracına yönlendiriyor. Ancak, son 8 ayda ne döviz, ne altın, sünger kadar değer kazanmadı. İnegöl´de de üretim merkezi bulunan sünger, 2020 yılının Şubat ayından bugüne yüzde 80´in üzerinde artış gösterdi.
Tarih: 5.10.2020 12:40:48

Türkiye´nin hatta dünyanın en önemli mobilya merkezlerinden İnegöl´de koltuk üreticileri son 8 ayda yüzde 90 civarlarında artış gösteren sünger fiyatları nedeniyle zor günler yaşıyor.

Pandemi nedeniyle uzun süre çalışamaz hale gelen firmalar, ekonominin yeniden normalleşmesi ile birlikte önemli bağlantılara imza attı. Anlaşmaları Türk lirası üzerinden yapan firmaların karşısına ise bu kez dövizdeki önemli artış nedeniyle girdi maliyetleri çıktı.  

Şubat ayından bugüne dövizde yaşanan yüzde 20´nin üzerindeki artış, koltuk üreticilerinin maliyetlerinin artmasına neden olurken, girdiler arasında en önemli maliyet artışı süngerde yaşandı.

Süngerdeki artışın dövizdeki artışı 3 kat sollaması ise kafaları karıştırdı. Hammadesi dövizle belirlenen süngerin Şubat ayından Ekim ayına kadar yüzde 90 civarında yükselmesi, firmaları zor durumda bıraktı.

Pandemi sürecinin normale dönmesi ile önemli bağlantılar yapan ve istihdamı arttıran koltuk üreticileri, elindeki sünger stokunu eritince büyük şok yaşadı.

Türk Lirası ile yaptıkları bağlantıları, dövizdeki yüzde 20´lik artışa rağmen sübvanse eden koltuk üreticileri, süngere yapılan neredeyse haftalık zamanlardan sonra kar edemez, hatta zarar eder hale geldi. Yapılan bağlantılar nedeniyle fiyat artışı yapamayan üreticilerin, bugün kapılarını açacak olan mobilya fuarı öncesi yeni fiyat ayarlamasına gittiği öğrenildi.

Sünger üreticileri sessiz!

Aylardır hazırlandıkları fuara, sünger fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle karamsar giren üreticilerin, sünger üreticilerinin dövizdeki artı yüzde 20´lerde iken, süngerdeki artışın neden yüzde 90´larda olduğunun açıklanması istiyor.

Türkiye´deki en büyük sünger üreticisinin İnegöl´de olması, ancak yaşanan artışlara açıklık getirmemesi ise düşündürücü…

Üretim durabilir

Fuarın beklentileri karşılamaması ve süngerdeki artışın devam etmesi halinde koltuk üretiminin yavaşlayacağı, hatta duracağı ifade ediliyor.

STK´LAR SESSİZ ÜRETİCİ KONUŞMAYA ÇEKİNİYOR

Diğer yandan mobilya sektörünü temsil eden söz sahibi STK´ların süngerdeki fahiş artış karşısında sessiz kalması şaşkınlığa yok açıyor.  Bazı işadamlarının fiyat artışına tepkisini ,sosyal medya üzerinden   gösterdiği görülürken, yüzlerce üretici firma sahibinin sessiz kalması ise, sünger üreticisi ile kurumsal bağlarının kopması ve sünger tedarik edememe endişesinden kaynaklandığı  tahmin ediliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ALTIN DÖVİZ YATIRIM SÜNGER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sanayide yerli hamlelere destek
Sanayide yerli hamlelere destek
Bursalı sanayiciler 919 ürünün, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamına alınmasına destek verdi.
Yerli hamsinin fiyatı cep yakıyor
Yerli hamsinin fiyatı cep yakıyor
Karadeniz´de ince çıkması nedeniyle zaman zaman uygulanan yasakların ardından tezgâhlarda pek gözükmeyen yerli hamsi bu yıl ilk kez tezgahlarda kendini gösterdi. Trabzon açıklarında avlanan hamsi kilosu 30-35 TL´den satılıyor.
Eskişehir Sanayi Odası ihracat verilerini değerlendirdi
Eskişehir Sanayi Odası ihracat verilerini değerlendirdi
Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat verileri değerlendirdi. Eskişehir´in Şubat ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 1´lik düşüşle 82,6 milyon dolar olarak gerçekleştiği değerlendirmede vurgulandı.
Uludağ İçecek “sıfır atık” belgesi aldı
Uludağ İçecek “sıfır atık” belgesi aldı
Uludağ İçecek Türk A.Ş, gerçekleştirdiği çalışmalar ve Sıfır Atık Yönetim Sistemi uygulamaları ile Çaybaşı ve Yenice´de bulunan üretim tesislerinin her ikisinde de “sıfır atık” belgesi almaya hak kazandı.
İki genç mühendisin gurur veren hikayesi
İki genç mühendisin gurur veren hikayesi
Günlük 10 adet üretimden 45 ülkeye ihracat yapar hale geldiler - Elektrikli bisiklet ve motosiklet üretiminde dünya markası oldular
Kripto para uyarısı
Kripto para uyarısı
Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, kripto paranın kumar alışkanlığı geliştirebileceği gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden olabileceğini belirtti.
İNSANİ GEÇİM ÜCRETİ  4.134 TL´DİR
İNSANİ GEÇİM ÜCRETİ 4.134 TL´DİR
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul´da ortalama büyüklükte bir ailenin, insani şartlarda aylık geçimini sağlayabilmesi için insani geçim ücreti (İGÜ), 2021 yılı için 4.134 TL olarak belirlendi.
GALA´DAN SKANDAL HAREKET!
GALA´DAN SKANDAL HAREKET!
Türkiye´nin en büyük mobilya şehri İnegöl´de, üreticiler günlerce fuar hazırlığı yapıp mağazalarını yeni ürünlerle donatıp süslerken, Mobiliyum AVM´de mağazası bulunan GALA Mobilya´nın yöneticileri pandemiyi bahane ederek mağazasını kapattı. Mağazanın camına büyük puntolarla yazılanlar ise İnegöl mobilya sektörüne büyük saygısızlık ve skandal olarak yorumlandı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
BÜYÜKŞEHİR´DEN EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Büyükşehir Belediyesi, Yenikent ve İnegöl Katı Atık Düzenli Depolama sahalarına getirilen günlük 3 bin 500 ton atığı elektrik enerjisine dönüştürerek kent ekonomisine kazandırıyor.
İNEGÖL ALTYAPISINA BÜYÜK YATIRIM
İNEGÖL ALTYAPISINA BÜYÜK YATIRIM
Mobilyanın başkenti İnegöl´de sanayinin büyümesiyle birlikte altyapı çalışmaları da hız kazandı. Güney Marmara´ya elektrik dağıtım hizmeti sağlayan UEDAŞ, 2020 yılının sonunda İnegöl´e toplam 7 milyonluk yatırımın gerçekleştirileceğini açıkladı.
İNEGÖL KONUTTA REKOR KIRDI
İNEGÖL KONUTTA REKOR KIRDI
İnegöl´de Temmuz ayında gerçelekleşen konut satışları bir önceki yıla oranla yüzde 179 artış gösterdi. İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, artış oranının İnegöl´de rekor olduğunu söyledi.
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
DOLAR
8.2867
EURO
10.0727
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İLETİŞİM

05327085931