Kripto para uyarısı
Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, kripto paranın kumar alışkanlığı geliştirebileceği gibi psikolojik rahatsızlıklara da neden olabileceğini belirtti.
Tarih: 27.2.2021 18:00:24

Dünyada ve ülkemizi kullanımı hızla artan kripto, güvenliğin yanında psikolojik rahatsızlıklarla ilgili risklerde taşıyor. Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, dünyada milyonlarca insanın sanal ortamda alıp sattığı kripto paralarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

“Psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir” 
Prof. Dr. Tuncay Dilci, Kripto para alışverişinin insanlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olacağını söyleyerek, “Dijitalizmin yoğun olarak yaşandığı bir döneme giriş yaptık. Söz konusu bu çağın en önemli özelliği dijital mecralarda yaşamımızı idame ettirme ve bugün itibarıyla toplumun yüzde 35´i dijital mecralar üzerinden alışveriş yapmakta. Bu anlamda bizim en çok üzerinde durduğumuz alışveriş sitelerinin ötesinde bir takım kumar alışkanlıklarının, E-spor gibi hıza dayalı uygulamaların ve kripto para kazanmak amacıyla bu sitelerde yoğun temas karşımıza çıkıyor. Tabi ki bu tür durumlarda birincisi biyolojik anlamda sağlık sorunları, ikincisi psikolojik anlamda sağlık sorunları, üçüncüsü sosyal ilişkileri zedeleme ve gerçek hayattan kopuşlarla ilgili problemler ile karşılaşıyoruz. Biyolojik anlamda sağlık sorunları daha çok hareketsiz yaşama bağlı olarak kişinin ortopedik veya bir takım kan dolaşım sistemlerinde meydana gelebilecek rahatsızlıklardır. Obezite yaşamı gibi. Psikolojik olarak da sürekli yarış halinde olma ve adrenalini yüksek düzeyde olmasına bağlı olarak bu kişilerde bir kimlik sorunu ve sürekli doyumsuz, bir o kadar devamlı sürdürmek istenen bir yaşam biçimidir. Dolayısıyla inişli çıkışlı adrenalinle oluşan işte örneğin kazanma hırsı kaybetme hırsına dönüşerek kişi gerçek hayatı sekteye uğratabilmektedir” dedi. 

“Kripto para insanları kumar oynamaya sevk edebilir” 
Prof. Dilci, kripto para alışverişi esnasında risk almanın insanları kumara itebileceğini belirterek, “Kripto paralarda daha çok kumara doğru evirilen bir boyut da var. Yani Kripto paralarla sürekli alışveriş ve risk alma duygusu kişileri gerçek hayatta da kumar oynamaya sevk edebilir. Kripto paralar sosyal ilişkileri zedeleyebilir. Sürekli o mecrada o paraları kazanmak için takip sürecinde olunması, elinden telefonunu düşürmeme, uykuların bölünmesi, uykusuz geçen bir gecenin ardından ertesi gün; depresif, melankolik bir kişilik veya uyumsuz, agresif, saldırgan bir takım bozukluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle dijital dünyanın getirmiş olduğu yenilikleri gerçek hayatının zemininden uzaklaşmadan yönetmekte fayda var. Daha doğrusu planlı bir şekilde bu tür uygulamalara yaklaşmakta fayda var. Sürekli telefon elinde kaybettim mi? yükseldi mi? alçaldı mı? Derken psikolojik rahatsızlıklarla Kendini bir anda psikiyatri servislerinde bulabilir. Kişilerin bunun için dikkat etmesi gerekir“ dedi. 

“Psikiyatrik tedavi gerektirebilir” 
Prof. Dilci, sürekli dijital takibin insanları dijital bağımlılığa iteceğini belirterek ilerleyen durumlarda psikiyatrik tedaviye ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Dilci, "Bu kişiler; arkadaşlık ilişkileri, aile yaşantısı ve geleceğe dair beklentilerinde anlık değişikliklere bağlı olarak, kendi kimliğini ve karakterini zedeleyici durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Dijital mecralarda yapılan alışverişlerde olduğu gibi kripto paralarla sürekli bankacılık hizmetlerini dijital nesne üzerinden takip etme bağımlılığına iter. İlerleyen zamanda telefon olmadığında, internet olmadığında kendisinde bir rahatsızlık, bir dürtüsel bozukluk ve yoksunluk sendromu gelişir. Bu benlik algısında da bir yetersizliğe, o olmadan hayatta var olamayacağı inancıyla bir kişilik ve kendilik değerinde dezenformasyon meydana getirmesi söz konusudur. Neticede bir psikiyatrik rahatsızlık sonucuna doğru evrilir. Bu yaşam doyum ve uyumsuzlukları, hırçınlıkları nedeniyle psikiyatrik tedaviye ihtiyaç görülebilir” dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kripto para uyarısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sanayide yerli hamlelere destek
Sanayide yerli hamlelere destek
Bursalı sanayiciler 919 ürünün, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamına alınmasına destek verdi.
Yerli hamsinin fiyatı cep yakıyor
Yerli hamsinin fiyatı cep yakıyor
Karadeniz´de ince çıkması nedeniyle zaman zaman uygulanan yasakların ardından tezgâhlarda pek gözükmeyen yerli hamsi bu yıl ilk kez tezgahlarda kendini gösterdi. Trabzon açıklarında avlanan hamsi kilosu 30-35 TL´den satılıyor.
Eskişehir Sanayi Odası ihracat verilerini değerlendirdi
Eskişehir Sanayi Odası ihracat verilerini değerlendirdi
Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat verileri değerlendirdi. Eskişehir´in Şubat ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 1´lik düşüşle 82,6 milyon dolar olarak gerçekleştiği değerlendirmede vurgulandı.
Uludağ İçecek “sıfır atık” belgesi aldı
Uludağ İçecek “sıfır atık” belgesi aldı
Uludağ İçecek Türk A.Ş, gerçekleştirdiği çalışmalar ve Sıfır Atık Yönetim Sistemi uygulamaları ile Çaybaşı ve Yenice´de bulunan üretim tesislerinin her ikisinde de “sıfır atık” belgesi almaya hak kazandı.
İki genç mühendisin gurur veren hikayesi
İki genç mühendisin gurur veren hikayesi
Günlük 10 adet üretimden 45 ülkeye ihracat yapar hale geldiler - Elektrikli bisiklet ve motosiklet üretiminde dünya markası oldular
İNSANİ GEÇİM ÜCRETİ  4.134 TL´DİR
İNSANİ GEÇİM ÜCRETİ 4.134 TL´DİR
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul´da ortalama büyüklükte bir ailenin, insani şartlarda aylık geçimini sağlayabilmesi için insani geçim ücreti (İGÜ), 2021 yılı için 4.134 TL olarak belirlendi.
GALA´DAN SKANDAL HAREKET!
GALA´DAN SKANDAL HAREKET!
Türkiye´nin en büyük mobilya şehri İnegöl´de, üreticiler günlerce fuar hazırlığı yapıp mağazalarını yeni ürünlerle donatıp süslerken, Mobiliyum AVM´de mağazası bulunan GALA Mobilya´nın yöneticileri pandemiyi bahane ederek mağazasını kapattı. Mağazanın camına büyük puntolarla yazılanlar ise İnegöl mobilya sektörüne büyük saygısızlık ve skandal olarak yorumlandı.
NE ALTIN, NE DÖVİZ, EN İYİ YATIRIM SÜNGER!
NE ALTIN, NE DÖVİZ, EN İYİ YATIRIM SÜNGER!
Türk lirasının döviz karşısındaki kaybı, altın fiyatlarının sürekli yükselmesi özellikle yatırımcıları bu iki yatırım aracına yönlendiriyor. Ancak, son 8 ayda ne döviz, ne altın, sünger kadar değer kazanmadı. İnegöl´de de üretim merkezi bulunan sünger, 2020 yılının Şubat ayından bugüne yüzde 80´in üzerinde artış gösterdi.
BÜYÜKŞEHİR´DEN EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
BÜYÜKŞEHİR´DEN EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Büyükşehir Belediyesi, Yenikent ve İnegöl Katı Atık Düzenli Depolama sahalarına getirilen günlük 3 bin 500 ton atığı elektrik enerjisine dönüştürerek kent ekonomisine kazandırıyor.
İNEGÖL ALTYAPISINA BÜYÜK YATIRIM
İNEGÖL ALTYAPISINA BÜYÜK YATIRIM
Mobilyanın başkenti İnegöl´de sanayinin büyümesiyle birlikte altyapı çalışmaları da hız kazandı. Güney Marmara´ya elektrik dağıtım hizmeti sağlayan UEDAŞ, 2020 yılının sonunda İnegöl´e toplam 7 milyonluk yatırımın gerçekleştirileceğini açıkladı.
İNEGÖL KONUTTA REKOR KIRDI
İNEGÖL KONUTTA REKOR KIRDI
İnegöl´de Temmuz ayında gerçelekleşen konut satışları bir önceki yıla oranla yüzde 179 artış gösterdi. İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, artış oranının İnegöl´de rekor olduğunu söyledi.
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
İnegöllü mobilyacılara Cezayir´den davet
DOLAR
8.2867
EURO
10.0727
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İLETİŞİM

05327085931