"Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız"
Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, siyasi partilerin kapatılmasına prensip olarak karşı olduklarını belirterek, "Defalarca kapatılan bir siyasi parti çizgisi içinden gelen Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın bir insan olarak en çok bunun açısını yaşadığını düşünüyorum" dedi.
Tarih: 19.3.2021 12:25:38

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Trabzon´un Ortahisar İlçesi 1. Olağan Kongresine katılarak Trabzon İl Başkanlığı binasını açılışını gerçekleştirdi. Trabzon esnafını ziyaret ederek, Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkilileriyle de bir araya gelen Babacan, daha sonra il Başkanlığı´nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak sohbet etti. 

Siyasi partilerin kapatılması konusunun daha çok siyasi bir konu olduğunu belirten Babacan, "Yargının bir rolü olabilir ama bu süreç siyasi bir süreç. Biz prensip olarak parti olarak siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız. Siyasi partilerde rol alan siyasi partilerde görevli insanların, hukuk karşısında hesap veriyor olmaları hukuk ilkeleri içerisinde önemlidir. Ama partinin bir kurum olarak kapatılması, kurum olarak bir ceza ile karşı karşıya kalmasına biz prensip olarak karşıyız. Nasıl ben hükümetteyken, hükümetin bir üyesiyken iktidar partisi kapatılmaya çalışıldığından prensip olarak nasıl karşı durduysam bugünde karşıyım. Sayın Erdoğan´ın da açıklamaları vardır. ´Parti kapatmaları ilkesel olarak yanlıştır. Kesinlikle yapılmamalıdır´ diye çünkü kendisi de defalarca kapatılan bir siyasi parti çizgisinde, içinden gelen bir insan olarak bunun en çok acısını sayın Erdoğan yaşamıştır diye düşünüyorum. Biz prensip olarak karşıyız ama varsa hukuki sorunlar varsa yargıyı ilgilendiren hususlar bunlar bireysel bazda kuşkusuz her zaman yapılabilir" ifadelerini kullandı. 

"Sorunların çözümü için doğru adres meşru siyaset zeminidir" 
"HDP Avrupa´nın veya dünyanın herhangi bir demokratik ülkesinde terörle işbirliği yapan bir parti olarak yaşamını sürdürebilir miydi?" sorusuna ise Babacan, "Siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili mevzuat her ülkede ayrı ayrı bunun tek mevzuatı yok. Bu bir ağırlıklı olarak bir siyasi duruştur, bakıştır. Her ülkenin bakış açısı var ve bir genelleme yapmamız doğru değil. Bu konuda tutarlılık gerekiyor. Memleketin sorunlarının mutlaka ve mutlaka meşru siyaset düzleminde çözülmesi, ülkemizin sorunları var mı var. Ama bu sorunların çözümü için doğru adres meşru siyaset zeminidir" şeklinde konuştu. 

Türkiye´de daha önce de Anayasa Mahkemesinin aldığı kararların bulunduğunu belirten Babacan, "30-40 yıla baktığımız da kararlar var. Böyle konular ise genellikle siyasi bakış açısıyla karara bağlanıyor. Hukuki bakış açısından çok siyasi bakış açısı daha ağır basıyor. Kişiler baz alınsa ve onların eylemleri baz alınsa çok daha sağlıklı bir süreç işleyebilir yoksa kurum olarak böylesi bir yaklaşımı prensip olarak doğru görmüyoruz" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye´de meşru siyaset üzerinde hiçbir örgütün gölgesinde olmaması gerekiyor" 
Türkiye´de sorunlar var ise herkesin bu sorunların çözümünü siyasette araması gerektiğini belirten Ali Babacan, "Çözümleri meşru demokratik siyaset zemininde arayacak. Başka yerlerde ülkenin sorunlarının çözümü asla aranmamalıdır. Bu ülkeye yazıktır. Çocuklarımıza da yazıktır" diye konuştu. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye salgında müstesna birkaç ülkeden biri oldu´´
Türkiye salgında müstesna birkaç ülkeden biri oldu´´
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ´´2020 yılında başlayan ve halen devam eden salgında, bütün ekonomiler daralırken Türkiye dünyadaki müstesna birkaç ülkeden biri oldu. Türkiye´nin 2020 yılını yüzde 1.8 büyüme ile kapatmasında sizler gibi genç, dinamik, cesur, fedakar işadamları ve girişimcilere sahip olmamızın büyük etkisi ve katkısı olduğunu ifade etmek isterim´´ dedi.
İL SAYISI 100´E ÇIKACAK İDDİASI
İL SAYISI 100´E ÇIKACAK İDDİASI
Türkiye´de il sayısının 100´ e çıkarılması yeniden gündeme geldi. Nüfusu en yüksek 19 ilçenin 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerden önce il yapılacağı siyasi parti temsilcileri tarafından konuşulmaya başladı.
CHP´li  Başkanlar Bodrum´da toplandı
CHP´li Başkanlar Bodrum´da toplandı
Türkiye´nin 11 CHP´li Büyükşehir Belediye Başkanı, “Pandemi, Turizm, Deprem” konu başlıkları ile Muğla´nın Bodrum ilçesinde toplandı.
“Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz”
“Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz”
Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu: "Çanakkale´nin değerini millet olarak biliyor muyuz?"
Kılıçdaroğlu: "Çanakkale´nin değerini millet olarak biliyor muyuz?"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1915 yılında Çanakkale geçilmez destanını yazanları acaba gençlerimize yeteri kadar anlattık mı? Bu bölgenin değerini acaba, 83 milyonumuz biliyor mu? Bu bölgede nasıl mücadele edildiğini, bedenlerin kurşunlara nasıl siper edildiğini acaba, yeteri kadar çocuklarımıza anlatabildik mi?" dedi.
Kılıçdaroğlu, hal esnafı ile bir araya geldi
Kılıçdaroğlu, hal esnafı ile bir araya geldi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Buca´da bulunan meyve ve sebze halini ziyaret ederek esnafların sorunlarını dinledi, ardından da toplantı düzenledi.
Yapısal önlemler alınalı
Yapısal önlemler alınalı
CHP Bursa Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, toprakları adım adım kamulaştırılan Nilüfer´in eski köyü Badırga´yı ziyaret etti.
Türkoğlu´ndan A-Plas´ta Sağduyu Çağrısı
Türkoğlu´ndan A-Plas´ta Sağduyu Çağrısı
İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa´nın Osmangazi ilçesi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyet gösteren A-Plas´ta, sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyerek üretimi durduran işçileri ziyaret etti.
 ANKARA´DA BURSA RÜZGARI
ANKARA´DA BURSA RÜZGARI
İYİ Parti Bursa Teşkilatları tam kadro Genel Merkez´deydi
 Bakan Karaismailoğlu: “Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor”
Bakan Karaismailoğlu: “Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Konya´yı Karaman´a bağlayacağız. Öte yandan Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor. Mersin-Gaziantep arasında yine altyapı çalışmaları devam ediyor. Üstyapı ihalesini de yaptık. Konya´yı Mersin´e bağlayan hattı tamamladığımızda demiryolları ağımızı genişleteceğiz” dedi.
Teoman Sancar CHP´den istifa etti
Teoman Sancar CHP´den istifa etti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesaj ile partisinden istifa ettiğini açıkladı.
MHP´den “İnsanlığın Huzuru Projesi"
MHP´den “İnsanlığın Huzuru Projesi"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel BaşkanıDevlet Bahçeli, “İnsanlığın Huzuru isimli eserimizin yepyeni bir ufuk açacağına, hem toplumsal huzurumuza hem de insanlık huzuruna müstesna bir katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Nitekim huzur için varız, huzuru sağlamak için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” dedi.
DOLAR
8.2867
EURO
10.0727
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İLETİŞİM

05327085931