Yapısal önlemler alınalı
CHP Bursa Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, toprakları adım adım kamulaştırılan Nilüfer´in eski köyü Badırga´yı ziyaret etti.
Tarih: 9.3.2021 15:00:25

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ile ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyarette Badırga Muhtarı Cevabi Yıldız´la topraklarını işleyemez hale gelen Badırgalıları dinleyen Altaca Kayışoğlu, “Badırga, 2008 yılından bu yana tam 7 kez kamulaştırmayla karşı karşıya kalmış. Muhtarımızın verdiği bilgilerde Badırga´nın toplam alanı 20 bin dönüm,5 bin dönümü çamlık,geriye kalan alanın da 9 bin dönümü bugüne kadar kamulaştırılmış. Şimdilerde yeni bir kamulaştırmayla karşı karşıyalar. Bölgedeki ilk kamulaştırmalar Bursa Tekstil Boyahaneleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi(TOSAB) adına yapılmış. Badırga´nın hemen girişinde yer alıyor. Muhtarımız 2008´den bu yana tek bir fabrikanın daha kurulmadığını söylüyor. Kendilerinden kamulaştırma yoluyla alınan arazilerin sürekli el değiştirdiğine dikkat çekiyor. Bursa´nın verimli topraklarında tarım yerine maalesef bu şekilde elden ele rant sörfü yapılırken, çiftçimiz, köylümüz topraksız kalıyor, büyükşehirlerin varoşlarına göçe zorlanıyor” diye konuştu.

Badırga bölgesindeki kamulaştırmaların diğer tarafında Deri OSB ile TEKNOSAB olduğunu vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “OSB´lere boğulan Badırga´da şimdilerde Nilüfer Belediyesi tarafından konut alanı ilan edilen 1800 dönümlük kısmıyla ilgili gelişmelerden rahatsız bölge insanı. Söz konusu arazinin 1000 dönümünün Deri OSB´ye geriye kalan 800 dönümünün de daha tek bir fabrikanın kurulmadığı TEKNOSAB´a aktarılmak istendiğini belirtiyorlar. Badırgalıları dinliyoruz. Topraklarının bu şekilde ellerinden çıkmasından memnun değiller. Birilerinin gelip topraklarını ellerinden alıp, kendilerini devre dışı bırakıyor olmalarından ve sonra imar değişikleriyle rant elde etmelerinden  son derece rahatsızlar. Ortada dönen karı düşündüğünüzde ekip biçmekten başka geçip kaynağı olmayan bu insanların yaşadığı kayıpları herkes rahatça görebilir. Bu anlayışın terk edilmesi gerekiyor. Kamulaştırma ile OSB veya başka alanlara çevrilen yerlerde adaletin tesis edebilmesi için en azından el değiştirmelerden önce imar değişliklerinin yapılarak ilk sahiplerin de bu haklardan faydalanması gerektiğini düşünüyorlar. Tabi ki verimli tarım alanlarımızı rant sörfüne daha fazla kurban etmek istemiyorsak, yapısal bir takım kararlarında alınması gerekir” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAPISAL ÖNLEMLER ALINMALI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye salgında müstesna birkaç ülkeden biri oldu´´
Türkiye salgında müstesna birkaç ülkeden biri oldu´´
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ´´2020 yılında başlayan ve halen devam eden salgında, bütün ekonomiler daralırken Türkiye dünyadaki müstesna birkaç ülkeden biri oldu. Türkiye´nin 2020 yılını yüzde 1.8 büyüme ile kapatmasında sizler gibi genç, dinamik, cesur, fedakar işadamları ve girişimcilere sahip olmamızın büyük etkisi ve katkısı olduğunu ifade etmek isterim´´ dedi.
İL SAYISI 100´E ÇIKACAK İDDİASI
İL SAYISI 100´E ÇIKACAK İDDİASI
Türkiye´de il sayısının 100´ e çıkarılması yeniden gündeme geldi. Nüfusu en yüksek 19 ilçenin 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerden önce il yapılacağı siyasi parti temsilcileri tarafından konuşulmaya başladı.
CHP´li  Başkanlar Bodrum´da toplandı
CHP´li Başkanlar Bodrum´da toplandı
Türkiye´nin 11 CHP´li Büyükşehir Belediye Başkanı, “Pandemi, Turizm, Deprem” konu başlıkları ile Muğla´nın Bodrum ilçesinde toplandı.
“Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz”
“Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz”
Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Demokrasimize yapılan her suikastin siyasi aygıtı oldunuz” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu: "Çanakkale´nin değerini millet olarak biliyor muyuz?"
Kılıçdaroğlu: "Çanakkale´nin değerini millet olarak biliyor muyuz?"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1915 yılında Çanakkale geçilmez destanını yazanları acaba gençlerimize yeteri kadar anlattık mı? Bu bölgenin değerini acaba, 83 milyonumuz biliyor mu? Bu bölgede nasıl mücadele edildiğini, bedenlerin kurşunlara nasıl siper edildiğini acaba, yeteri kadar çocuklarımıza anlatabildik mi?" dedi.
"Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız"
"Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız"
Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, siyasi partilerin kapatılmasına prensip olarak karşı olduklarını belirterek, "Defalarca kapatılan bir siyasi parti çizgisi içinden gelen Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın bir insan olarak en çok bunun açısını yaşadığını düşünüyorum" dedi.
Kılıçdaroğlu, hal esnafı ile bir araya geldi
Kılıçdaroğlu, hal esnafı ile bir araya geldi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Buca´da bulunan meyve ve sebze halini ziyaret ederek esnafların sorunlarını dinledi, ardından da toplantı düzenledi.
Türkoğlu´ndan A-Plas´ta Sağduyu Çağrısı
Türkoğlu´ndan A-Plas´ta Sağduyu Çağrısı
İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa´nın Osmangazi ilçesi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyet gösteren A-Plas´ta, sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyerek üretimi durduran işçileri ziyaret etti.
 ANKARA´DA BURSA RÜZGARI
ANKARA´DA BURSA RÜZGARI
İYİ Parti Bursa Teşkilatları tam kadro Genel Merkez´deydi
 Bakan Karaismailoğlu: “Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor”
Bakan Karaismailoğlu: “Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Konya´yı Karaman´a bağlayacağız. Öte yandan Bursa´yı Ankara-İstanbul hattına bağlamak için çalışmalar devam ediyor. Mersin-Gaziantep arasında yine altyapı çalışmaları devam ediyor. Üstyapı ihalesini de yaptık. Konya´yı Mersin´e bağlayan hattı tamamladığımızda demiryolları ağımızı genişleteceğiz” dedi.
Teoman Sancar CHP´den istifa etti
Teoman Sancar CHP´den istifa etti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesaj ile partisinden istifa ettiğini açıkladı.
MHP´den “İnsanlığın Huzuru Projesi"
MHP´den “İnsanlığın Huzuru Projesi"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel BaşkanıDevlet Bahçeli, “İnsanlığın Huzuru isimli eserimizin yepyeni bir ufuk açacağına, hem toplumsal huzurumuza hem de insanlık huzuruna müstesna bir katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Nitekim huzur için varız, huzuru sağlamak için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz” dedi.
DOLAR
8.2867
EURO
10.0727
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İLETİŞİM

05327085931